Costs per Equivalent Unit and Production Costs The following information concerns production in the

Costs per Equivalent Unit and Production Costs

The following information concerns production in the Forging Department for November. All direct materials are placed into the process at the beginning of production, and conversion costs are incurred evenly throughout the process. The beginning inventory consists of $9,000 of direct materials.
ACCOUNT Work in Process—Forging Department ACCOUNT NO. Date Item Debit Credit Balance Debit Credit Nov. 1 Bal., 900 units, 60% completed 10,566 30 Direct materials, 12,900 units 123,840 134,406 30 Direct labor 21,650 156,056 30 Factory overhead 16,870 172,926 30 Goods transferred, ? units ? ? 30 Bal., 1,400 units, 70% completed ?

Cost per equivalent units of $9.60 for Direct Materials and $3.00 for Conversion Costs.

Save your time - order a paper!

Get your paper written from scratch within the tight deadline. Our service is a reliable solution to all your troubles. Place an order on any task and we will take care of it. You won’t have to worry about the quality and deadlines

Order Paper Now

Based on the above data, determine each of the following amounts.

If required, round your interim calculations to two decimal places. Round final answers (a-c) to the nearest dollar.

a. Cost of beginning work in process inventory completed in November.
$

b. Cost of units transferred to the next department during November.
$

c. Cost of ending work in process inventory on November 30.
$

d. Costs per equivalent unit of direct materials and conversion included in the November 1 beginning work in process. If required, round your answers to two decimal places. Direct materials cost per equivalent unit $ Conversion cost per equivalent unit $

e. The November increase or decrease in costs per equivalent unit for direct materials and conversion from the previous month. If required, round your answers to two decimal places. Increase or Decrease Amount Change in direct materials cost per equivalent unit $ Change in conversion cost per equivalent unit $

 

Looking for a Similar Assignment? Let us take care of your classwork while you enjoy your free time! All papers are written from scratch and are 100% Original. Try us today! Use Code FREE15

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.